Nebezpečí našeho školství

8. 04. 2014 21:01:56
Škola – už dlouhou dobu je považována za instituci, která Vás má posunout dál. Posíláte tam své děti a věříte, že jim pomůže, předá jim znalosti, pomůže utvořit si vlastní názor, a hlavně, že je připraví na život.

To je idealistická myšlenka, která se zdaleka liší od pravdy. Nepíšu tuto glosu, či kritiku z pozice bývalého učitele, či absolventa. Píšu ji z pozice žáka, který, jako každý, má svá pro i proti.

Víte, už delší dobu mi rodiče, kteří ví o mé laxnosti, co se týče školy říkají , abych myslel i na ně, abych si zlepšil známky, a když mě to nebaví, tak ať se alespoň naučím na testy a zkoušení a mám „to za sebou“. Vidíte, toto je první efekt školství, který na nás působí negativně. Škola už nenaléhá na Vás, abyste se něco naučili pro sebe, abyste porozuměli tomu, o čem se baví dospělí, abyste měli přehled. Prioritou se staly známky. Je jedno, že nejsi inteligentní, choď do školy, uč se do poslední věty to, co je v učebnicích a budeš mít dobré známky.

Před nedávnem má třída psala v geografii test na téma migrace. Má příprava na tuto písemku byla žalostná, ale řekl jsem si: „Člověk, který má tvou přirozenou inteligenci přece tenhle test zvládne levou zadní. Něco si pamatuješ a zbytek logicky odvodíš,“ a tak se i stalo. Na některé otázky, které zahrnovali čistě termíny jsem odpověděl, a když jsem se dostal k otázce „Napiš něco o migraci Arabů – co to bylo a kdy,“ tak jsem si řekl, že náš učitel, který nás v jednom kuse „tahá za slovíčko“ bude muset uznat, že ač si nepamatuji na tu konkrétní migraci Arabů (kterou ovšem neuvedl specificky, jako jedinou správnou možnost), tak mu dokáži něco napsat o migraci Arabů, protože ti, jako každý národ, nemigrovali jen jednou, a mezi ty významnější migrace patří i přesun do Německa, atd.

Má odpověď nebyla uznána za správnou, jelikož jsme se o ní neučili a tudíž byla údajně špatná. Pravdou je, že na učení se té migrace Arabů ze 7.-8. století jsem se „vykašlal,“ ale neměla by být v podstatě člověka zakořeněna touha po úspěchu, která není omezena osnovami? Chceme opravdu tvořit masy absolventů, kteří budou znát učivo, ale nebudou hledat vlastní řešení, jiné způsoby, jak odpovědět na otázku, jiný pohled na věc?

To je tedy ten hlavní motiv „vzdělávání“? Odříkat žákovi látku a pokud dokáže odpovědět po svém, ale přeci jen pravdivě, je za to potrestán špatnou známkou, protože se nedržel toho, co mu řekl kantor? V očích ostatních má svobodné myšlení ze člověka udělat negramotu a hlupáka?

Já si myslím a nejlépe to vyjádřím parafrázováním Suliho Breakse: „Zatraceně, na tomhle světě je víc než jen jedna cesta, jak být vzdělaným.“

Samozřejmě, že školství nemá jen negativa, ale jeho zabíjení kreativity všechna pozitiva převažuje.

Autor: Jan Karásek | úterý 8.4.2014 21:01 | karma článku: 13.86 | přečteno: 1064x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostrava

Ladislav Jílek

Když plechy dělají neplechu

Blogerky Jana Slaninová a po ní Mirka Pantlíková tady zveřejnily svůj profesní životopis. To mne inspirovalo k napsání jedné profesní vzpomínky, která by snad mohla někoho zajímat.

4.12.2018 v 16:06 | Karma článku: 19.42 | Přečteno: 412 | Diskuse

Zbyněk Sopuch

V Ostravě se za měsíc snížil počet nabízených bytů o čtvrtinu!

S nákupem bytu je to aktuálně v ČR celkem problém. Ceny vysoko, dostupnost hypoték se zhoršuje. Ale zmenšení veřejné nabídky v jednom z největších českých měst o 25% za jeden měsíc je pro zájemce doslova pohroma.

3.12.2018 v 0:07 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 470 | Diskuse

Ladislav Jílek

Sejdeme se na hřbitově aneb Cesta ke hrobkám králů

Větičku „Sejdeme se na hřbitově“ lze chápat různě. Tak tomu bylo i ve filmu Marečku, podejte mi pero! Tady ta větička prostě znamená to, že i na hřbitově si lze udělat zajímavou procházku.

16.11.2018 v 22:21 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 146 | Diskuse

Jan Zíma

Jak vystřelit Jarka Nohavicu z děla - zkrácený návod.

Někdy nestačíte žasnout, jak si novináři mohou beztrestně dovolit šířit nenávist. Ve stínu koaličního kraválu okolo Andreje Babiše nám utekla jedna důležitá diskuse o jednom našem oblíbeném Ostravském Bardovi.

14.11.2018 v 20:15 | Karma článku: 33.89 | Přečteno: 1048 |

Michal Kubíček

Propadák Paroubka v Ostravě je znamením zdravého rozumu Ostraváků

Zajímaly mne výsledky zejména ve třech městech - Hlučín, Karviná a Ostrava. V následujících řádcích je rozeberu z pohledu bývalého aktivního politika, který tak sleduje politické dění kolem sebe z poklidu politického důchodu...

7.10.2018 v 12:01 | Karma článku: 16.42 | Přečteno: 908 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 724
Jmenuji se Jan Karásek, jsem studentem Přírodovědného gymnázia v Ostravě a snažím se rozvíjet svůj talent na psaní. Nalézt mě můžete zde na mém blogu, ale i na stránkách www.devilpage.cz pod pseudonymem Just Roo It

Najdete na iDNES.cz